Штрих-кодування: відмінності між версіями

Матеріал з Koha Ukraine Wiki
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
(Не показано 30 проміжних версій цього користувача)
Рядок 1: Рядок 1:
'''[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%85-%D0%BA%D0%BE%D0%B4 Штрих-код]''' ''(Вікіпедія)'' — один із способів ідентифікації. В контексті АБІС Koha сприймається як унікальний код, який визначає екземпляр книги, користувача.
'''[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%85-%D0%BA%D0%BE%D0%B4 Штрих-код]''' ''(Вікіпедія)'' — один із способів ідентифікації. В контексті АБІС Koha сприймається як унікальний код, який визначає екземпляр книги, користувача.

[[File:barcodes_scan.jpeg|thumbnail|right|]]


== Способи кодування ==
== Способи кодування ==
Рядок 20: Рядок 22:


== Вибір типу штрихкоду ==
== Вибір типу штрихкоду ==
[[Файл:Code 3 of 9.png|thumbnail|right|Слово «WIKIPEDIA» закодоване у Code 39]] Штрихкод типу [https://uk.wikipedia.org/wiki/Code_39 '''Code 39'''] ''(Вікіпедія)'' широко використовується в бібліотеках, є двонапрямлений, може містити символи ASCII, бути з контрольною сумою чи без, є доволі широким (що дає додаткову стійкість до пошкодження чи недоліків видруку). Усі популярні зчитувачі підтримують Code 39.


Також використовуються і інші тип штрихкодів: [https://ru.wikipedia.org/wiki/Code_128 Code 128C], [https://en.wikipedia.org/wiki/Interleaved_2_of_5 Code 2 of 5 interleaved], …
[[File:Code 3 of 9.png|thumbnail|right|Слово «WIKIPEDIA» закодоване у Code 39]] Штрихкод типу [https://uk.wikipedia.org/wiki/Code_39 '''Code 39'''] ''(Вікіпедія)'' широко використовується в бібліотеках, є двонапрямлений, може містити символи ASCII, бути з контрольною сумою чи без, є доволі широким (що дає додаткову стійкість до пошкодження чи недоліків видруку). Усі популярні зчитувачі підтримують Code 39.


== Вибір зчитувача ==
== Вибір зчитувача ==
'''[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%80_%D1%88%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%85-%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D1%83 Сканер штрих-коду]''' ''(Вікіпедія)'' — пристрій чи ПЗ, які зчитують штрих-коди, що нанесені на примірник книги чи читацький квиток, і передає цю інформацію на робочий комп'ютер чи мобільний пристрій. Деякі моделі зчитувачів можуть накопичувати і зберігати переліки штрихкодів для подальшої обробки (напр., при інвентаризації).
[[Файл:LS2208.png|thumbnail|right|]] '''[https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%80_%D1%88%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%85-%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D1%83 Сканер штрих-коду]''' ''(Вікіпедія)'' — пристрій чи ПЗ, які зчитують штрих-коди, що нанесені на примірник книги чи читацький квиток, і передає цю інформацію на робочий комп'ютер чи мобільний пристрій. Деякі моделі зчитувачів можуть накопичувати і зберігати переліки штрихкодів для подальшої обробки (напр., при інвентаризації).

Популярні моделі сканерів для зчитування штрих-кодів:
* Zebra Motorola/Symbol LS2208 (LS2208-SR20007R-UR) / [https://rozetka.com.ua/ua/zebra_ls2208_sr20007r_ur/p6743350/ Розетка]
: ''Характеристики: робота в ручному (з кнопкою для пересилання штрихкоду в комп’ютер) та стаціонарному (через стенд в комплекті) режимах, лазерна система зчитування, підключення до комп’ютера через USB, зчитування усіх популярних лінійних штрихкодів, 100 скан./сек., дальність сканування 280 мм, глибина поля сканування 0 мм - 430 мм, світлодіодна/звукова індикація читання, роздільна здатність 4.9 міл., кут сканування 30°, стійкий до зовнішніх впливів, повинен витримувати падіння з висоти 1.5 м.''


== Варіанти отримання штрихкодів ==
== Варіанти отримання штрихкодів ==


За способом генерування штрих-коду:
За способом генерування штрих-коду:
* генеруються у АБІС Koha і видруковуються з Koha або окремо, також по одному чи партією. У цьому випадку штрихкоди можуть бути ''„розумні“'', тобто містити окрім коду дані про книгу (напр. шифр, сиглу, назву і т.п.).
* генеруються у АБІС Koha (див. [https://koha-community.org/manual/18.11/en/html/systempreferences.html?highlight=barcodes#autobarcode autobarcode]) і видруковуються з Koha ([https://koha-community.org/manual/18.11/en/html/tools.html?highlight=barcodes#label-creator Label Creator]) або окремо, також по одному чи партією. У цьому випадку штрихкоди можуть бути ''„розумні“'', тобто містити окрім коду дані про книгу (напр. шифр, сиглу, назву і т.п.).
* незалежні від Koha, прив’язуються до примірника в системі після наклеювання. Зазвичай містять лише числові інкрементальні значення (можуть містити лого та назву бібліотеки) і друкуються самостійно або закупляються готові.
* незалежні від Koha, прив’язуються до примірника в системі після наклеювання. Зазвичай містять лише числові інкрементальні значення (можуть містити лого та назву бібліотеки) і друкуються самостійно або закупляються готові.


Рядок 38: Рядок 45:


=== Закупівля готових штрих-кодів ===
=== Закупівля готових штрих-кодів ===
[[File:barcodes_bobine.png|thumbnail|right|]] Найпростіший варіант, не прив’язаний до АБІС та обладнання. Штрих-коди довговічні та можуть містити захисне покриття. Наклейка може проводитися без доступу до комп’ютера чи навіть до впровадження АБІС. З недоліків: ціна за 1 штрихкод.
[[File:barcodes_bobine.png|thumbnail|right|]] Найпростіший варіант, не прив’язаний до АБІС та обладнання. Штрих-коди довговічні та можуть містити захисне покриття. З недоліків: ціна за 1 штрихкод.

Наклейка може проводитися без доступу до комп’ютера чи навіть до впровадження АБІС.


Де можна придбати:
Де можна придбати:
* фірма „Міратекс Груп“, м. Київ, проспект Георгія Гонгадзе, 9, тел. моб. 063 722 14 60 (є у Viber), директор: Шнуров Віктор Михайлович
* фірма „[http://miratex.com.ua Міратекс Груп]“, м. Київ, проспект Георгія Гонгадзе, 9, тел. моб. 063 722 14 60 (є у Viber), директор: Шнуров Віктор Михайлович
''… додавайте свої варіанти''
''… додавайте свої варіанти''


=== Видрук на спец-принтері===
=== Видрук на спец-принтері===
[[File:Zebra_TLP_2824_Plus.jpg|thumbnail|right|]] Для друку шрих-кодів також використовуються спеціальні термотрансферні принтери для штрихових кодів (принтери для друку етикеток).
=== Видрук на наклейочному папері===

Штрих-коди видруковуються як по одному так і послідовністю.

Популярні варіанти:
* Принтер Zebra TLP2844; термотрансферна стрічка Zebra 5095 Resin 57mm x 74m; наклейки 43х25мм топ/semi (поліпропіленновий самоклеючий папір, покритий плівкою)
* Принтер Zebra TLP2824 Plus, …

=== Видрук на самоклеючому папері===
[[File:barcodel_labels_page.jpg|thumbnail|right|]] Етикетки на аркушах A4, що дозволяє видруковувати їх на лазерних та струйних друкарках. Краще вибирати наперед розмічені наклейки, напр. 24 на аркуші (3*8).

Для економії друку необхідно готувати партію штрихкодів для заповнення аркуша (напр. по 24). Штрихкоди чутливі до якості друку.

Видрук з АБІС Koha ([https://www.youtube.com/watch?v=Ay3MSLq0fjc відео]) або іншого спеціалізованого забезпечення, напр. LibreOffice Labels, …

Популярні варіанти:
* [https://rozetka.com.ua/ua/self_adhesive_labels/c2844942/61412=191927/ Розетка]
* LOMOND 2100215-70 (A4, 50 аркушів, 65 частин), етикетки 38х21.2мм
… інші варіанти

== Вибір місця наклеювання ==
Паперові чи полістерові етикетки не можна клеїти на обкладинку книги (вигорання на сонці та стирання).

Як правило, штрихкоди клеять на форзац книги.

== Технології наклеювання ==
Популярна практика обклеювання паралельно з ретроконверсією/інвентаризацією.

Вибирайте технологію, що дозволить до процесу наклеювання залучити менш кваліфікованих працівників.


== Примітки ==
== Примітки ==
<references/>
<references/>

== Див. також ==
* [http://irbis.elnit.org/read.php?10,21661 Эффективная печать штрихкодов] /форум Ірбіс/

Поточна версія на 12:50, 27 вересня 2020

Штрих-код (Вікіпедія) — один із способів ідентифікації. В контексті АБІС Koha сприймається як унікальний код, який визначає екземпляр книги, користувача.

Barcodes scan.jpeg

Способи кодування

Лінійні коди (штрих-код)

Штрих-код — найпростіший спосіб кодування інформації, при якому дані записуються в ширину.

Двовимірні коди (QR-код)

QR-код (Вікіпедія) — код, при якому дані записуються в ширину і висоту.

Радіомітки (RFID)

Дані записуються на RFID-радіомітку (Вікіпедія).

Докладнішу інформацію можна знайти у Koha та RFID.

Вибір структури коду

Оскільки штрихкод як ідентифікатор не повинен повторюватися, слід подумати як цього домогтися. Краще, щоб випадкове зчитування будь-якого іншого штрихкоду не співпало з одним з кодів в наявної колекції (в тому числі з кодом читача). Домогтися цього можна додавши на початку коду унікальні символи.

Бібліотека повинна мати свій код ISIL (Вікіпедія) або MARC Code for Organizations[1], який необхідно вказувати в полі 801$b. Останній простіше отримати (час очікування 1 місяць), і крім MARC Org Code, бібліотека отримує і цифровий ID. Його-то і можна використовувати в штрих-коді, тому як краще, щоб в коді не було літер[2].

Підсумковий штрихкод може мати вигляд 41683-00000001, де 41683 — ID в бібліотеці Конгресу, дефіс - роздільник, 00000001 - унікальний номер примірника (кількість розрядів можна змінити).

Вибір типу штрихкоду

Слово «WIKIPEDIA» закодоване у Code 39

Штрихкод типу Code 39 (Вікіпедія) широко використовується в бібліотеках, є двонапрямлений, може містити символи ASCII, бути з контрольною сумою чи без, є доволі широким (що дає додаткову стійкість до пошкодження чи недоліків видруку). Усі популярні зчитувачі підтримують Code 39.

Також використовуються і інші тип штрихкодів: Code 128C, Code 2 of 5 interleaved, …

Вибір зчитувача

LS2208.png

Сканер штрих-коду (Вікіпедія) — пристрій чи ПЗ, які зчитують штрих-коди, що нанесені на примірник книги чи читацький квиток, і передає цю інформацію на робочий комп'ютер чи мобільний пристрій. Деякі моделі зчитувачів можуть накопичувати і зберігати переліки штрихкодів для подальшої обробки (напр., при інвентаризації).

Популярні моделі сканерів для зчитування штрих-кодів:

Характеристики: робота в ручному (з кнопкою для пересилання штрихкоду в комп’ютер) та стаціонарному (через стенд в комплекті) режимах, лазерна система зчитування, підключення до комп’ютера через USB, зчитування усіх популярних лінійних штрихкодів, 100 скан./сек., дальність сканування 280 мм, глибина поля сканування 0 мм - 430 мм, світлодіодна/звукова індикація читання, роздільна здатність 4.9 міл., кут сканування 30°, стійкий до зовнішніх впливів, повинен витримувати падіння з висоти 1.5 м.

Варіанти отримання штрихкодів

За способом генерування штрих-коду:

  • генеруються у АБІС Koha (див. autobarcode) і видруковуються з Koha (Label Creator) або окремо, також по одному чи партією. У цьому випадку штрихкоди можуть бути „розумні“, тобто містити окрім коду дані про книгу (напр. шифр, сиглу, назву і т.п.).
  • незалежні від Koha, прив’язуються до примірника в системі після наклеювання. Зазвичай містять лише числові інкрементальні значення (можуть містити лого та назву бібліотеки) і друкуються самостійно або закупляються готові.

За способом видруку:

  • готові закуплені штрихкоди
  • видрук на спец-принтері
  • видрук на наклейочному папері

Закупівля готових штрих-кодів

Barcodes bobine.png

Найпростіший варіант, не прив’язаний до АБІС та обладнання. Штрих-коди довговічні та можуть містити захисне покриття. З недоліків: ціна за 1 штрихкод.

Наклейка може проводитися без доступу до комп’ютера чи навіть до впровадження АБІС.

Де можна придбати:

  • фірма „Міратекс Груп“, м. Київ, проспект Георгія Гонгадзе, 9, тел. моб. 063 722 14 60 (є у Viber), директор: Шнуров Віктор Михайлович

… додавайте свої варіанти

Видрук на спец-принтері

Zebra TLP 2824 Plus.jpg

Для друку шрих-кодів також використовуються спеціальні термотрансферні принтери для штрихових кодів (принтери для друку етикеток).

Штрих-коди видруковуються як по одному так і послідовністю.

Популярні варіанти:

  • Принтер Zebra TLP2844; термотрансферна стрічка Zebra 5095 Resin 57mm x 74m; наклейки 43х25мм топ/semi (поліпропіленновий самоклеючий папір, покритий плівкою)
  • Принтер Zebra TLP2824 Plus, …

Видрук на самоклеючому папері

Barcodel labels page.jpg

Етикетки на аркушах A4, що дозволяє видруковувати їх на лазерних та струйних друкарках. Краще вибирати наперед розмічені наклейки, напр. 24 на аркуші (3*8).

Для економії друку необхідно готувати партію штрихкодів для заповнення аркуша (напр. по 24). Штрихкоди чутливі до якості друку.

Видрук з АБІС Koha (відео) або іншого спеціалізованого забезпечення, напр. LibreOffice Labels, …

Популярні варіанти:

  • Розетка
  • LOMOND 2100215-70 (A4, 50 аркушів, 65 частин), етикетки 38х21.2мм

… інші варіанти

Вибір місця наклеювання

Паперові чи полістерові етикетки не можна клеїти на обкладинку книги (вигорання на сонці та стирання).

Як правило, штрихкоди клеять на форзац книги.

Технології наклеювання

Популярна практика обклеювання паралельно з ретроконверсією/інвентаризацією.

Вибирайте технологію, що дозволить до процесу наклеювання залучити менш кваліфікованих працівників.

Примітки

  1. Списком кодів MARC Code for Organizations керує Бібліотека конгресу
  2. Сканер штрих-кодів при підключенні до комп’ютера визначається як клавіатура. Вміст штрихкоду з буквами буде різним у залежності від поточної розкладки клавіатури. Щоб цього уникнути, букви не варто використовувати.

Див. також