Штрих-кодування
Штрих-код (Вікіпедія) — один із способів ідентифікації. В контексті АБІС Koha сприймається як унікальний код, який визначає екземпляр книги, користувача.
Способи кодування
Лінійні коди (штрих-код)
- Штрих-код — найпростіший спосіб кодування інформації, при якому дані записуються в ширину.
Двовимірні коди (QR-код)
- QR-код (Вікіпедія) — код, при якому дані записуються в ширину і висоту.
Радіомітки (RFID)
- Дані записуються на RFID-радіомітку (Вікіпедія).
Докладнішу інформацію можна знайти у Koha та RFID.
Вибір структури коду
Оскільки штрихкод як ідентифікатор не повинен повторюватися, слід подумати як цього домогтися. Краще, щоб випадкове зчитування будь-якого іншого штрихкоду не співпало з одним з кодів в наявної колекції (в тому числі з кодом читача). Домогтися цього можна додавши на початку коду унікальні символи.
Бібліотека повинна мати свій код ISIL (Вікіпедія) або MARC Code for Organizations[1], який необхідно вказувати в полі 801$b. Останній простіше отримати (час очікування 1 місяць), і крім MARC Org Code, бібліотека отримує і цифровий ID. Його-то і можна використовувати в штрих-коді, тому як краще, щоб в коді не було літер[2].
Підсумковий штрихкод може мати вигляд 41683-00000001, де 41683 — ID в бібліотеці Конгресу, дефіс - роздільник, 00000001 - унікальний номер примірника (кількість розрядів можна змінити).
Вибір типу штрихкоду
Штрихкод типу Code 39 (Вікіпедія) широко використовується в бібліотеках, є двонапрямлений, може містити символи ASCII, бути з контрольною сумою чи без, є доволі широким (що дає додаткову стійкість до пошкодження чи недоліків видруку). Усі популярні зчитувачі підтримують Code 39.
Вибір зчитувача
Сканер штрих-коду (Вікіпедія) — пристрій чи ПЗ, які зчитують штрих-коди, що нанесені на примірник книги чи читацький квиток, і передає цю інформацію на робочий комп'ютер чи мобільний пристрій. Деякі моделі зчитувачів можуть накопичувати і зберігати переліки штрихкодів для подальшої обробки (напр., при інвентаризації).
Варіанти отримання штрихкодів
За способом генерування штрих-коду:
- генеруються у АБІС Koha і видруковуються з Koha або окремо, також по одному чи партією. У цьому випадку штрихкоди можуть бути „розумні“, тобто містити окрім коду дані про книгу (напр. шифр, сиглу, назву і т.п.).
- незалежні від Koha, прив’язуються до примірника в системі після наклеювання. Зазвичай містять лише числові інкрементальні значення (можуть містити лого та назву бібліотеки) і друкуються самостійно або закупляються готові.
За способом видруку:
- готові закуплені штрихкоди
- видрук на спец-принтері
- видрук на наклейочному папері
Закупівля готових штрих-кодів
Найпростіший варіант, не прив’язаний до АБІС та обладнання. Штрих-коди довговічні та можуть містити захисне покриття. Наклейка може проводитися без доступу до комп’ютера чи навіть до впровадження АБІС. З недоліків: ціна за 1 штрихкод.
Де можна придбати:
- фірма „Міратекс Груп“, м. Київ, проспект Георгія Гонгадзе, 9, тел. моб. 063 722 14 60 (є у Viber), директор: Шнуров Віктор Михайлович
… додавайте свої варіанти
Видрук на спец-принтері
Видрук на самоклеючому папері
Етикетки на аркушах A4, що дозволяє видруковувати їх на лазерних та струйних друкарках. Краще вибирати наперед розмічені наклейки, напр. 24 на аркуші (3*8). Для економії друку необхідно готувати партію штрихкодів для заповнення аркуша (напр. по 24).
Видрук з АБІС Koha або іншого спеціалізованого забезпечення, напр. LibreOffice Labels, …
Де придбати:
… інші варіанти