Koha

Матеріал з Koha Ukraine Wiki
Перейти до: навігація, пошук

Koha — автоматизована бібліотечна інформаційна система (АБІС) з відкритим джерельним кодом.

Основні можливості

  • Простий, зручний інтерфейс для бібліотекарів та користувачів
  • Гнучкі налаштування пошуку
  • Контроль руху документів бібліотечного фонду
  • Модуль каталогізації з вбудованим клієнтом Z39.50
  • Повна система надходжень документів до бібліотечного фонду, включно з даними щодо постачальників, бюджету установи, цін, конверсією валют
  • Можливість використання спрощеної системи реєстрації нових надходжень спеціально до потреб маленької бібліотеки
  • Здатність працювати з будь-якою кількістю підрозділів, відвідувачів, категорій користувачів, примірників, валют та інших даних
  • Унікальний модуль періодики для реєстрації журналів та газет
  • Історія пошуків, замовлень та особистий віртуальний кабінет користувача

Історія

АБІС Koha була створена у 1999 році компанією Katipo Communications для бібліотечної спілки Хороунеуа у Новій Зеландії. Перше встановлення було у січні 2000 року.

У 2001 році Поль Пулейн (Марсель, Франція) розпочав додавання нових можливостей до АБІС Koha, зокрема систему було перекладено французькою, китайською, арабською та ще кількома іншими мовами, реалізовано підтримку міжнародних записів, MARC-стандарту каталогізації та Z39.50. Фінансову підтримку для MARC та Z39.50 надала Нельсонвільська публічна бібліотека.

У 2005 році компанія Liblime, що заснована в Огайо, взялася за підтримку Koha. Фахівці Liblime додала нового функціоналу системі, зокрема інтегрувала підтримку Zebra, високошвидкісної контекстуальної бази даних, яка кардинально збільшила швидкість пошуків у АБІС Koha та поліпшила масштабованість системи, що дає змогу підтримувати десятки мільйонів бібліографічних записів.

Розробка

АБІС Koha версії 3.0.0 була випущена 11 серпня 2008 року. Нові можливості включають новий дизайн інтерфейсу користувача, досконаліші пошукові функції, кращу підтримку багатьох підрозділів, мітки читачів, та багато інших покращень [1].

Отримати Koha

АБІС Koha версії 3.0.0 можна завантажити зі офіційної сторінки Koha разом з примітками до випуску 3.0.0. Документація доступна на KohaDocs.org, та Koha Wiki.

Ліцензія

Koha вільна назавжди і розповсюджується під загальною публічною ліцензією GNU.

Вимоги

Сервер

Серверна сторона АБІС Koha написана на мові програмування Perl і вимагає:

Клієнт

Веб-переглядач

Клієнтська частина інтерфейсу (електронний каталог) АБІС Koha написана на XHTML з використанням CSS 2.0, використовує графіку PNG та правильно відображатиметься у будь-якій операційній системі у будь-якому, сумісному з CSS 2.0, браузері.

Інтерфейс бібліотекарів має подібні вимоги, але вимагає правильної роботи веб-переглядача з підтримкою Javascript.

Koha та Windows

АБІС Koha переважно використовується під Linux. Теоретично вона може працювати під Windows. Однак під Windows це вимагає складного встановлення декількох модулів, які потрібно завантажувати з Інтернету і версії яких могли змінитися з моменту опублікування документації по Koha.

Див. також

Корисні посилання